Masáže
Masáže čínské, medové, klasické a protistresové Vám pomohou doplnit síly, zbavit se stresu, odpočinout si a uvolnit ztuhlé svalstvo.
Masáž je jedna z nejstarších léčebných metod. První zvěsti o masáži pocházejí ze starověku z oblasti Mezopotámie, Egypta a Číny.
Je také velmi pravděpodobné, že masáže již byly využívány v pravěku (v jednoduché formě).
Masáže se objevovaly a vyvíjely od starověku v mnoha zemích současně a nezávisle na sobě.
Každá masáž měla svůj specifický styl (dle země, kde se vyvíjela a užívala). Například v Číně byla masáž založena na principech tradiční čínské medicíny (TČM) a aplikovala se spolu s akupresurou za účelem léčby nemocí aj.
V Řecku a Římě (v období antiky) sloužila také k uvolnění pohybového aparátu a řešení některých zdravotních problémů – Juliu Caesarovi léčili pomocí masáží epilepsii. Nicméně zde se nepoužívala akupresura a TČM.
Masáže byly již od starověku oblíbené nejen mezi veřejností, ale i u sportovců (Řecko), armády (Čína) a také panovnických dvorů.
Velký rozmach masáží nastal ve starověku a v antickém období. Ve středověku dochází k úpadku masáží, jelikož je spíše pečováno o duši člověka, než o jeho tělesnou schránku.
V této době přejímají lékařské znalosti antického světa a masáže Arabové. Masáže se tedy začínají šířit v arabských zemích a na Blízkém východě. Špičkové úrovně dosáhly v tureckých lázních.
V 16. století se vrací zájem o masáže a antický svět. Nicméně masáže již nejsou tak kvalitní, jako v období antiky a před obdobím středověku.
Na konci 18. století jsou již zakládány první masérské školy v Německu, Francii, Švédsku.
Dnes existuje mnoho druhů masáží, které mají specifické účinky a styl, například: klasické, sportovní a rekondiční, shiatsu, sujok, thajská masáž, indická, čínská tlaková, lymfatické masáže aj.
Klasická masáž
Klasická masáž pochází ze starověku z oblasti Evropy, především z Řecka a Říma.
Při klasické masáži se používají různé druhy olejů a emulzí.
Každý druh oleje či emulze má specifické účinky na organismus a zdraví. Levandulový olej má dobrý vliv na popáleniny, drobná poranění.
Mírní bolest, uvolňuje křeče a také působí na dobré duševní a psychické rozpoložení člověka (nespavost, neklid, psychické podráždění apod.).
Emulze mohou být neutrální, zahřívací nebo chladivé.
Masáž se dělá na lehátku či vsedě na masážní židli.
Účinky: Působí na uvolnění ztuhlého svalstva a navození psychické pohody. Má pozitivní účinek na oběh krve, látkovou výměnu, výživu a okysličení tkání.
Dobře ovlivňuje nervové funkce, prokrvení kůže a látkovou výměnu.
Medová
Člověk objevil užitečnost medu již před 15 000 lety – nejprve jako potravu. Před 8000 lety lidé začali chovat včely a objevovat a využívat vlastnosti medu.
Med se využíval nejen jako potravina, ale také při různých náboženských obřadech a v různých kulturách.
Například v Egyptě byly včely pokládány za slzy boha Re – boha slunce. Med byl také dáván do hrobu faraonům a jejich rodinným příslušníkům na poslední posmrtnou cestu.
Germáni se poučili o včelaření od Římanů. Vyráběli medovinu a dávali ji, podobně jako Egypťané, do hrobu svých zemřelých.
Vikingové se na své výpravy vydávali zásobeni sudy s medem, aby měli dostatečný přísun energie a živin.
Med se v minulosti podobně jako dnes používal jako potravina obsahující minerály a vitamíny, lék či kosmetický přípravek.
Při masáži do sebe med dokáže vstřebat toxiny a škodlivé látky. Tyto toxiny a látky oslabují organismus a mohou přispět ke vzniku různých nemocí.
Při medové masáži se tělo natře zahřátým medem.
Po nanesení medu a aplikaci masérských technik se škodlivé toxiny a odpadní látky vstřebávají do medu.
Díky tomu se mění konzistence medu. Zvýšené množství vyloučených toxinů může ukazovat začátek nemoci.
Samotná masáž se může podílet na léčbě nemocí.
Účinky medové masáže: odstraňování toxinů a škodlivých látek, regenerace vnitřních orgánů a jejich detoxikačních funkcí, odstranění stresu, vyčerpání, bolesti hlavy, působí – antibakteriálně, protizánětlivě, podporuje trávení, posiluje nervy, imunitu, dodává organismu minerály a vitamíny.
Čínská energetická
Pochází z Číny. Jejím cílem je nejen uvolnit pohybový aparát, ale také obnovit proudění energie Qi ve 12 dráhách.
V lidském těle je 12 základních energetických drah a každá dráha je na jedné polovině těla. Tyto dráhy náleží příslušným orgánům, které jsou yinové nebo yangové.
K bolesti pohybového aparátu může dojít díky vnějším i vnitřním faktorům ovlivňujícím organismus, například: emoce, stres, přetížení (fyzické, psychické), prochladnutí aj.
Díky tomu se může zastavit proudění energie Qi – stagnace Qi.
Jsou i jiné příčiny, které mohou negativně ovlivnit tok energie a vyvolat bolest. Viz. tradiční čínská medicína – xue yu, re, han, xu (xue yu – blokáda krve, re – horko, han – chlad, xu – prázdnota).
Účinky čínské energetické masáže: navození psychické a fyzické harmonie, regulace toku energie Qi a krve, harmonizace yin a yang.
Působí proti bolesti hlavy, svalů, únavě, přepracovanosti, nesoustředěnosti, psychickému (nervovému) vyčerpání, náladovosti, přetížení.
Jejím největším přínosem při pravidelném provádění je udržování harmonie organismu.
Při této masáži se využívá akupresury – stlačování akupunkturních bodů. Lze využít masážní oleje či emulze, nicméně čím méně se jich použije, tím je účinek lepší.
Tui na
Tui na je čínská léčebná masáž, díky které lze vyřešit některé problémy klienta.
Působí hlavně na pohybový aparát, také na únavu, nervové napětí a bolest hlavy.
Tuina harmonizuje yin a yang dle principu celistvosti ducha, těla a energie, ošetřuje a reguluje orgány.
Zprůchodňuje a aktivuje orgánové meridiány (dráhy). Uvolňuje svaly a šlachy. Ošetřuje a regeneruje měkké tkáně.
Zlepšuje cirkulaci krve a energie Qi. Odplavuje toxiny.
Dle výsledků vyšetření se stanoví sestava technik a tlakové stimulace akupunkturních bodů (akupresura), kterými je klient ošetřován.
Tui na, podobně jako dietetika, má dobré výsledky, ale nestačí k řešení všech problémů, na které má vliv fytoterapie a akupunktura.
Provádí se přes textilii na masážním lehátku nebo židli.
Lze ji kombinovat s dalšími metodami tradiční čínské medicíny.
Je uznávanou a široce užívanou léčebnou metodou čínské medicíny.
Čínská protistresová, relaxační masáž hlavy
Čínská protistresová a relaxační masáž vychází z metod a principů tradiční čínské medicíny. Při této masáži se využívají jemné techniky a hmaty spojené s akupresurou. Při akupresuře se tlakem působí na body, ležících na energetických drahách vedoucích v oblasti hlavy. Masáž se provádí v oblasti obličeje, na očních víčkách a ve vlasové části hlavy. Masáž vám pomůže s těmito problémy: celkovou únavou, nespavostí, bolestí hlavy, při nachlazení, s bolestí uší, zubů a očí.
Masáž navodí klid, uvolnění a pohodu. Zaměření této masáže lze individuálně přizpůsobit potřebám klienta.
Klientkám je doporučeno vzít si s sebou kosmetiku, pro případnou opravu líčení.